Rendkívül szigorú szabályozással herélik ki a New York-i Airbnb-felhasználókat, amin a népszerű szállásközvetítő oldal tízmillió dolláros ellenkampánya sem tudott változtatni.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója múlt hét pénteken elfogadta azt a törvényjavaslatot, amivel lényegében teljesen ellehetetlenítik a helyi Airbnb kultúrát. Nagyon érdekes a helyzet, hiszen ezzel a népszerű szállásközvetítő oldal egyik legnagyobb piacát, New York városát veszítheti el.
Az Airbnb természetesen nem hagyta szó nélkül az egyébként már régóta tervezett törekvéseket, és egy több mint tízmillió dolláros ellenkampányba kezdett, ám erőfeszítéseik nem hoztak sikert, Cuomo kormányzó viszont hajthatatlan volt, és végül bevezette azt a szabályozást, amelynek következtében a jövőben illegális tevékenységnek minősül a New York állambeli lakások 30 napnál rövidebb időtávra való hirdetése és kiadása.
A kormányzó egyébként rendkívül gyorsan cselekedett, hiszen döntését csupán erre a hétre várták, bár a kommunikációt illetően voltak problémák, nevezetesen, hogy nem igazán volt ilyesmi.
Az Airbnb már korábban világossá tette, hogy nem nyugszik bele a kedvezőtlen helyzetbe, és hogy szükség esetén bíróságra viszi az ügyet. Ezzel egy időben kidolgoztak egy javaslatcsomagot is, amiről nem tudjuk egyelőre, hogy milyen mértékben formálhatta az újonnan hozott törvényt, ám tekintettel a hivatal szűkszavúságára és az alapvetően elutasító hozzáállására, nem érdemes sok jóra számítani.
Airbnb-zni vágyó szemetek Párizsra se vessétek!
Bármennyire is meglepő, a sharing economy, vagyis a közösségi gazdaság elvén működő kezdeményezések sárbolygónk számos egészen felvilágosultnak tűnő helyén is bonyolult masninak bizonyultak. Nem is kell túl messzire mennünk, elég csak az Uber hazai kivéreztetésére gondolnunk, de ott van Berlin, Madrid és Párizs is, ahol New Yorkhoz hasonlóan nagyon szigorú szabályozások mentén lehet Airbnb-zni.
Párizsban egyébként már-már orwellien komikus a helyzet, hiszen ott a városvezetés gyakorlatilag egy jól működő besúgórendszert épített ki, hogy visszaszorítsa a sutyiban Airbnb-ből élő veszélyes elemeket. Ezt azért látták szükségesnek, mert a hivatalos adatbázisba nagyon kevesen regisztráltak, az Airbnb-n való tevékenység pedig a helyi idegenforgalmi adók alapja lenne. Ehhez képest nevetségesen kevesen regisztráltak a rendszerben, miközben az Airbnb honlapján több mint 41 ezer párizsi lakásból lehet válogatni.
Van még remény
A sok szigorúság után érdemes megjegyezni, hogy vannak olyan helyek is a világban, ahol a sharing economyra nem szitokszóként gondolnak. A szép csendben IT-nagyhatalommá vedlett Észtországban például kifejezetten barátságosan közelítettek az Uber felé. Nyelvrokonaink velünk ellentétben nem szembementek a legnépszerűbb autómegosztó oldallal, hanem legalizálták azt, létrehozva a „megegyezéses személyi szállítás” fogalmát. Az új szabályozással egy időben a hagyományos taxisok számára könnyítéseket vezettek be, hogy ezzel is elősegítsék az egészséges versenyhelyzet fenntartását.
Ti mit gondoltok? Érdemes folytatni a különböző közösségi gazdasági kezdeményezések hivatali ellehetetlenítését, vagy inkább más utakat kell találni?